Ultrazvučni pregledi u trudnoći


Ultrazvučni pregled predstavlja propuštanje ultrazvučnih talasa visoke frekvencije kroz matericu. Oni se odbijaju od bebe, a u zavisnosti kroz kakvu gustinu tkiva prolaze, takvu sliku dobijamo.

Ultrazvučni pregled se može raditi preko stomaka i kroz vaginu. UZ pregled kroz vaginu se radi uglavnom u ranoj trudnoći i ponekad tokom prvog trimestra, kada je beba mala i potrebno je približiti joj se da bi se bolje videla, te kada je potrebno videti grlić materice, a preko stomaka gledamo kada je beba veća.

Ultrazvučni pregled se radi iz više razloga. U samom početku da se vidi da li ste trudni i gde je trudnoća, da li je beba živa i koliko ima beba u materici, kao i da se odredi kolika je tačna starost trudnoće. U prvom trimestru se radi da bi se videlo kako beba napreduje, da li ima sve što treba da ima, da li je došlo do razvitka nekih velikih anomalija, te da se izmeri deo iza bebinog vrata – nuhalna translucenca ili nabor, da se utvrdi koliki je individualni rizik od problema sa naslednom osnovom. U drugom trimestru se dalje prati rast bebe, veoma detaljno se pregleda anatomija, kontroliše se količina plodove vode i dobija uvid u stanje bebe, a u trećem isto to, s tim što se tada kontroliše i kako se posteljica razvila, gde je tačno postavljena, još jednom se kontroliše izgled bebe i ona se meri.

Pol deteta se ultrazvučnim pregledom može videti već sa 16 nedelja, ali je najbolje sačekati do 20. nedelje jer su od tada pa na dalje iznenađenja sve manje moguća.

 

Ultrazvučni pregled nije bolan, ali nekada može biti neprijatan, posebno kada se radi kroz vaginu. Dodatno neprijatan osećaj daje i puna bešika.

Kada se rade 3D i 4D ultrazvuk beba se može videti baš onako kako trenutno izgleda – deluje kao da slikate bebinu fotografiju dok je još u stomaku. To su novi metodi ultrazvučnog preglda, u kome se, pomoću kompjutera, pravi slika koja prikazuje bebu u tri, odnosno četiri dimenzije (četvrta dimenzija je vreme).